דברי שגריר צרפת בקבלת הפנים לרגל יום הבסטיליה, 14.7.10

דברי שגריר צרפת בקבלת פנים שנערכה בביתו שביפו לכבוד 14 ביולי, החג הלאומי של צרפת
("יום הבסטיליה")
14.7.10

אדוני נשיא מדינת ישראל, שרים, חברי כנסת, שגרירים, גבירותיי ורבותיי.
ברוכים הבאים.

בשם רעייתי, ילדיי ובשם כל צוות השגרירות, ברצוני להודות לכם על שבאתם לחגוג איתנו היום את 14 ביולי.

14 ביולי הוא החג הלאומי שלנו אבל הוא גם חגם של כל מי שמכירים בכך שהמסר האוניברסלי שהוא מייצג - חירות, שוויון ואחווה - הוא גם מסר האמנציפציה של יהדות אירופה.

הרשו לי גם מילה אישית: ברצוני לומר לכם עד כמה רעייתי ואלרי, ילדיי ואני עצמי שמחים להיות כאן איתכם הערב, ועד כמה אנו שמחים על שהתאפשר לנו, לאחר שנתיים וחצי שבהן גרנו בפריז, לחזור למדינה שאנחנו כל כך אוהבים, ושנתנה לנו כל כך הרבה. אני גאה בכך שהנשיא סרקוזי, בעקבות המלצתו של שר החוץ ברנאר קושנר, הטיל עליי את המשימה התובענית אך גם הכל-כך מרתקת הזאת, לייצג כאן את צרפת.

בשם כל צוות השגרירות ברצוני לברך את כל מי שליווה אותה במהלך השנה הזאת, צרפתים וישראלים, חברים ובני שיח.

אני רוצה גם להודות לך, אדוני הנשיא, אתה שמייצג את מדינת ישראל, את ההיסטוריה שלה, את מאבקיה, את חלומותיה, את ההצלחה המדהימה שלה, אך גם את הקשרים המיוחדים שבין שתי המדינות שלנו, שבין שני העמים ושתי התרבויות שלנו. קשרי התרבות בינינו מצוינים, כפי שתעיד הצלחתם של פסטיבל הקולנוע הצרפתי, של הלילה הלבן, של חג המוזיקה ושל פורום הדמוקרטיה הצרפתי-ישראלי. לעומת זאת, בתחום הכלכלה ישנה עוד כברת דרך לעשות, על אף הכניסה ההיסטורית של חברת איירבוס לישראל. שיתוף הפעולה הנמשך בין מעבדות מחקר מתקדמות מצרפת ומישראל צפוי להפוך בקרוב לאינטנסיבי יותר.

אני גם רוצה לשבח כאן את זוכה פרס נובל לשלום שבך, אדוני הנשיא: האדם שמעולם לא אמר נואש, ושגם היום, יותר מאי פעם, מוסיף להאמין כי בסופו של דבר ישרור שלום בין ישראל לבין שכנותיה כולן.

אחרי כל כך הרבה משברים, התפכחויות ומאמצים שירדו לטמיון, אני מבין לליבם של הסקפטיים. אינני מזלזל בסיכונים ובקורבנות שתובע התהליך. קל לתת עצות מרחוק. אבל אני משוכנע כי השלום נשאר הערבות הטובה ביותר לביטחונה של ישראל. לכן אני מקווה שבחודשים הקרובים נראה בחידושו האמיתי של המשא ומתן, ושתוקם מדינה פלסטינית שתתקיים בשלום ובביטחון לצידה של ישראל. צרפת מברכת על ההחלטות שקיבלה ממשלת ישראל בכיוון זה, ובפרט על הצעדים שננקטו לאחרונה בנושא העברת סחורה אזרחית לעזה. אירופה מגויסת לעניין: גב’ אשטון מגיעה בקרוב, ואחריה, במהלך השבועות הקרובים, יגיעו שרים אירופים רבים לבקר באזור.

אני מקווה שמאמצינו המשותפים יביאו גם לנסיגת האיום האיראני. צרפת והנשיא סרקוזי נמצאים בחזית המאבק הזה: אנו דנים כעת בהטלות סנקציות מוגברות על ידי האיחוד האירופי. אני מייחל גם לחידוש המגעים בין סוריה לישראל ולכך שיכוננו סוף כל סוף קשרים נורמליים בין ישראל לבין המדינות הערביות והמוסלמיות.

ותפילה אחרונה, בוערת אף יותר מן הקודמות: שגלעד שליט הנמצא בשבי כבר למעלה מארבע שנים ומנותק מאהוביו יחזור במהרה לחיק משפחתו. שאי-הצדק הזה יגיע לקיצו. דעו לכם כי הנשיא סרקוזי מגויס באופן מלא למען שחרורו של שליט.

אני מודה בפרט ל"צוות החלומות" שעובד איתי בשגרירות, וכן לשף החדש שלנו, תיבו, בחור בן 22 מצפון צרפת ("המוח" שמאחורי האירוע הערב). אני גם שמח להודיע לקהילת יוצאי צרפת שהקונסולית הכללית שלנו בתל אביב, גב’ קולט לה ברון, תמשיך בתפקידה באופן יוצא דופן לשנה חמישית.

ולסיום, תודה רבה ספונסרים הנדיבים שלנו, ישראלים וצרפתים כאחד, שבלעדיהם המסיבה הנפלאה הזאת לא הייתה יכולה להתקיים בתקופה שבה שצרפת עושה מאמץ לקצץ בהוצאותיה הציבוריות.

תחי הרפובליקה של צרפת!
תחי מדינת ישראל!
תחי הידידות בין ישראל וצרפת!

פורסם ב 10/09/2013

חזרה