ריאיון עם טלי בסיס, מנהלת התיכון הצרפתי-ישראלי במקווה ישראל

שלוש שאלות לטלי (פראנס) בסיס,
המנהלת החדשה של בית הספר התיכון הצרפתי-ישראלי
במקווה ישראל

JPEG - 33.6 KB
טלי (פראנס) בסיס

מי את, טלי בסיס?

במקור קוראים לי פראנס בסיס ובארץ אימצתי את השם טלי. יש לי ניסיון של חמש עשרה בניהול בתי ספר. בפריז ניהלתי את התיכון הצרפתי-גרמני, מוסד יחיד במינו בצרפת, דו-לשוני ודו-תרבותי לחלוטין, שבו למדתי המון מהעבודה המשותפת עם המנהלת הגרמנייה ועם צוות המורים הצרפתי-גרמני. זה בית ספר יוקרתי מאוד שיש בו תרבות יומיומית של דיון, של הקשבה ושל כבוד לזולת, מה שהפך אותו למודל לשילוב מוצלח בין שתי תרבויות. בהמשך עברתי לנהל את תיכון מולייר בפריז (1,300 תלמידים), שבו תגברנו את לימודי האמנויות והשפות והקמנו ארבע מגמות "אירופיות": אנגלית, ספרדית, גרמנית ופורטוגזית. פתיחת המגמות האלה אפשרה לנו להעניק הכשרה מעולה לתלמידים בעלי משיכה לשפות.

מדוע באת לארץ?

תמיד התעניינתי במערכות חינוך אחרות בעולם, וגם התלהבתי מהאפשרות לעבוד במדינה כל כך דינאמית, צעירה ועשירה מבחינה תרבותית כמו ישראל. אני כאן רק חודש וחצי וכבר גיליתי מספר רב של קווי דמיון בין מערכת החינוך הישראלית לבין המערכת הבריטית, הגרמנית (שאותה אני מכירה היטב) והאמריקאית, וכן סוגיות משותפות למערכת הישראלית והצרפתית (מספר התלמידים בכיתה, האוריינטציה של המוסד וכו’). בנוסף יש כאן מאפיינים ייחודיים מרתקים דוגמת ההכנה לצבא או המגוון של מוסדות לימוד מסוגים שונים.

בית הספר הצרפתי-ישראלי הוא פרויקט שאפתני שהוקם ביוזמת שתי הממשלות, ואני חשה כבוד רב על כך שהמשימה הזאת הוטלה עלי. זה תפקיד מורכב ורב-פנים כי צריך לגשר בין הציפיות של הישראלים, של העולים החדשים וגם של ילדי הזרים, שמהווים בדרך כלל את קהל היעד של התיכונים הצרפתיים ברחבי העולם. המטרה היא כמובן להעניק לכולם חינוך מעולה.

מבחינה אישית, השהות בישראל היא הזדמנות מדהימה, אבל יש לזה גם פן משפחתי. במשך הרבה שנים היינו באים לישראל לחופשות ותמיד רצינו לגור כאן. יש לנו פה חברים ומשפחה. יום אחד צצה הזדמנות, והחלטנו שלמרות הסיכון והזעזוע שזה מביא לחיי המשפחה, זה או עכשיו או לעולם לא. אז זהו, זה עכשיו, ואנחנו מאוד שמחים שהצלחנו להגשים את החלום הזה.

מה התכניות שלך למקווה ישראל?

לתיכון יש פוטנציאל אדיר שאני רוצה לנצל. יש לו נתוני הצלחה מעולים בבגרות: 100% הצלחה בבגרות הישראלית (הממוצע הארצי הוא כ-60%), ו-91% בבגרות הצרפתית. זה מצביע על איכות ההוראה וההשקעה של המורים, שמעניקים לכל תלמיד טיפול אישי. נקודת חוזק נוספת היא מספר התלמידים הנמוך בכל כיתה (פחות מ-25 או 20 בכל כיתה), מה שמאפשר מעקב מדויק ומותאם אישית לכל תלמיד.

המטרה שלנו היא להישען על נקודות החוזק האלה כדי להפוך את בית הספר הזה למוקד של מצוינות, למודל ייחודי של שילוב בין תרבויות, ואת הצד הזה אני מתכוונת לחזק לא רק באמצעות למידת השפה של האחר וקיום שיעורים משותפים (שפות, ספורט וכו’), אלא גם באמצעות פעילויות משותפות: בילויים, פעילויות ספורט, תרבות וכו’. הקורסים בדיפלומטיה שמעבירים אישים בעלי שם תורמים גם הם לאינטגרציה. שרי החינוך של צרפת ישראל כבר שוקדים על פיתוח תעודת בגרות ישראלית-צרפתית משותפת, שתהיה סמל לשיתוף הפעולה בין שתי המדינות ותכלול את המיטב שבשתי מערכות החינוך.

מעבר לאספקט הישראלי-צרפתי, אני רוצה שזה יהיה בית ספר פתוח לעולם, לשפות ולתרבויות, כפי שישראל היא מדינה קוסמופוליטית שנהנית מעושרן של כל התרבויות שמרכיבות אותה. המומחיות הצרפתית בהכשרה לשונית תאפשר לנו לתת לתלמידים את האפשרות ללמוד ברמה גבוהה שפות שנדרשות היום כדי לפתח קריירה מובילה: אנגלית כמובן, אבל גם ערבית, רוסית וסינית. משרד החינוך הישראלי מתעניין מאוד בהתמחות הצרפתית הזאת בשפות, שעדיין לא קיימת בישראל.

מעבר לקבלת תעודת בגרות, המטרה היא בעיקר להכין את התלמידים ללימודי המשך ברמה הגבוהה ביותר: להביא לכך שבית הספר הזה יהיה מוכר בקרב המכינות הצרפתיות שמכינות ל"בתי הספר הגבוהים" בצרפת, וכן לבחינות הכניסה לאוניברסיטאות בארץ ובחו"ל (בארה"ב, למשל).

לסיום, אני רוצה להזכיר שהתיכון הישראלי-צרפתי נמצא במקום נפלא, בגנים היפהפיים של הכפר מקווה ישראל שבין תל אביב לחולון. זהו אתר היסטורי המתפרש על שטח של 3,000 דונם, שאגודת "כל ישראל חברים" תרמה למדינת ישראל ושמשלב בין שלוש מטרות מרכזיות: חינוך, חקלאות והיסטוריה. היו"ר החדש של מקווה ישראל, אילן כהן, שואף לחבר את המתחם הזה לפארק האקולוגי העתידי ע"ש אריאל שרון. למקווה ישראל יש כבר כל המאפיינים של קמפוס אמריקאי, עם המבנים החדשים שנבנו בסיוע קרן רש"י ואשר משתלבים באופן מושלם בסביבה המוריקה, הטעונה בהיסטוריה וצופה אל פני העתיד...

לכל הפרויקטים האלה העניקו את תמיכתם שלושת השותפים במוסד: ממשלות ישראל וצרפת ואגודת "כל ישראל חברים", שמנהלת את התיכון וידועה ברוח הסובלנות והפתיחות שלה.

פורסם ב 10/09/2013

חזרה